-
3-3
Do roku 2030 (agenda ONZ) - rola biznesu w odpowiedzi na globalne wyzwania
PZU w roli lidera podejmuje działania na rzecz realizacji Agendy 2030. PZU określił Cele Zrównoważonego Rozwoju, na które ma największy wpływ i włączył je w podstawowe założenia Strategii ESG. Wkład PZU w realizację wybranych celów widoczny jest w codziennej praktyce biznesowej. Oferta produktowa wspierająca transformację klimatycznoenergetyczną wpisuje się w zadania Celu 7, Celu 9 oraz Celu 15. Działania prewencyjne w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa to wkład PZU w poprawę jakości życia lokalnych społeczności i realizacja zadań Celu 3 i Celu 11. Duży wpływ PZU zidentyfikował również w kwestiach pracowniczych takich jak oferowane warunki zatrudnienia czy równość płci (Cel 5, Cel 8) oraz w relacjach z dostawcami przez rozwój praktyk zrównoważonego łańcucha dostaw (Cel 8, Cel 12).
W 2015 roku 193 państwa członkowskie ONZ przyjęły plan przekształcenia świata i polepszenia życia każdego człowieka na Ziemi – Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Na Agendę 2030 składa się 17. Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 zadań do wykonania, które jasno definiują, co należy zrobić, by każdy człowiek mógł korzystać z osiągnięć rozwojowych. Globalne Cele są realizowane przez wszystkie strony: rządy państw, świat nauki, społeczeństwo, a także biznes.
Cele ONZ w strategii ESG PZU
Cele Zrównoważonego Rozwoju są największym światowym korporacyjnym przedsięwzięciem. Przedsiębiorstwa do swoich strategii i działań włączają powszechne wartości i zasady odnoszące się do praw człowieka, pracy, środowiska i etycznych postaw. Opowiadając się za zrównoważonym rozwojem, biznes może wziąć na siebie odpowiedzialność i przyczynić się do budowy lepszego świata.
Agenda ONZ 2030
Do roku 2050 (perspektywa długoterminowa)
Strategia ESG „Rozwój w równowadze” na lata 2021-2024 określa nie tylko średnioterminowe cele związane ze wsparciem biznesu ale także długoterminowe ambicje do roku 2050, które pozwolą Grupie PZU na prowadzenie zrewanżowanej działalności w całym łańcuchu wartości.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, zmiany w pierwszej kolejności spółki główne spółki ubezpieczeniowe – PZU i PZU Życie. Do roku 2024 planowane jest:
- osiągnięcie neutralności klimatycznej, przez redukcję zużycia energii, wykorzystania OZE oraz offsetu emisji (realizacja/wsparcia projektów redukcyjnych prowadzi do procesów, które przyczyniają się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych);
- redukcja innych zasobów w bieżącej działalności: wody, papieru, paliw.
Do roku 2030 planowane jest:
- organicznie śladu węglowego kolejnych spółek w Grupie PZU;
- rozpoczęcie redukcji emisji w całym w łańcuchu współpracujących z Grupą PZU podmiotów.
W latach 2040-2050 ambicją Grupy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej dostawcy i partnerów, a docelowo także klientów ubezpieczeniowych i inwestycji.