• IIRC

Zmiany klimatyczne i kwestie środowiskowe stanowią obecnie jedno z największych globalnych wyzwań zrównoważonego rozwoju. Raport Światowego Forum Ekonomicznego The Global Risk Report* wskazuje, że następna dekada będzie charakteryzować się kryzysami środowiskowymi i społecznymi, napędzanymi przez podstawowe trendy geopolityczne i gospodarcze. Pomimo tego, że kryzys kosztów utrzymania obecnie jest klasyfikowany jako najpoważniejsze globalne ryzyko, to odnosi się on do krótkoterminowej, dwuletniej perspektywy. Jednym z najszybciej pogarszających się globalnych zagrożeń w perspektywie dziesięcioletniej jest utrata różnorodności biologicznej i załamanie ekosystemu. Z analiz autorów raportu wynika, że w pierwszej dziesiątce kluczowych zagrożeń w ciągu najbliższych 10 lat znajduje się aż sześć zagrożeń środowiskowych. Oprócz dwóch wymienionych powyżej są to kolejno: niepowodzenie w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych, brak adaptacji do zmian klimatycznych oraz katastrofy naturalne i ekstremalne zjawiska pogodowe.

Raport The Emissions Gap Report 2022** pokazuje, że świat nie osiąga celów klimatycznych z Paryża. Od COP26, który odbył się w 2021 roku poczyniono niewielkie postępy w zmniejszaniu luki emisyjnej do 2030 roku, tj. różnicy między krajowymi zobowiązaniami dotyczącymi redukcji emisji, a redukcjami emisji niezbędnymi do osiągnięcia celu zatrzymania wzrostu temperatury z Porozumienia paryskiego w 2015 roku. Autorzy raportu przewidują że obecnie stosowane polityki bez dodatkowych działań spowodują globalne ocieplenie o 2,8°C do końca XXI wieku. Wdrożenie bezwarunkowych i warunkowych krajowych zobowiązań w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych ograniczy ten wzrost odpowiednio do 2,6°C i 2,4°C. Jest to dalekie od celu z Porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu znacznie poniżej 2°C, a najlepiej 1,5°C.

* https://www3.weforum.org/docs/WEF_Global_Risks_Report_2023.pdf

** https://www.unep.org/resources/emissions-gap-report-2022

W raporcie IPCC Climate Change 2022: the Physical Science Basis*** podkreślono, że skutki zmiany klimatu i związane z nim zagrożenia stają się coraz bardziej złożone i trudniejsze do opanowania. Wiele zagrożeń klimatycznych będzie występować równocześnie. Jednocześnie będą one wchodzić w interakcje z zagrożeniami innymi niż klimatyczne, co spowoduje wzrost ogólnego ryzyka w różnych sektorach i regionach.

*** http://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/downloads/report/IPCC_AR6_WGI_Full_Report.pdf

Wnioski z przedstawionych dokumentów wskazują, że ryzyka związane ze zmianami klimatu, zarówno te fizyczne, jak i transformacji będą wymagały coraz wyraźniejszego i pełniejszego uwzględnienia w sposobie zarządzania Grupy PZU. Z jednej strony wpływają one bezpośrednio na działalność Grupy PZU, z drugiej jednak to Grupa PZU przez swoje działania może przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych. Obydwie perspektywy będą miały coraz bardziej istotny wpływ na decyzje podejmowane w Grupie PZU i osiągane wyniki finansowe.

Monitorowanie działań organizacji międzynarodowych

Grupa PZU monitoruje działania instytucji finansowych i organizacji międzynarodowych, tj. Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Komisji Europejskiej. Przy ujawnianiu informacji i zarządzaniu ryzykami związanymi ze zmianami klimatycznymi w sektorze finansowym, Grupa PZU uwzględnia zapisy porozumienia klimatycznego zawartego przez 195 krajów w Paryżu w 2015 roku. Dokumentem wyznaczającym kierunek działania w przypadku ograniczania klęsk żywiołowych jest „Plan działania w sprawie ram z Sendai dotyczący ograniczania ryzyka klęsk żywiołowych w latach 2015–2030 – podejście oparte na ryzyku klęsk żywiołowych dla wszystkich strategii politycznych UE” (Sendai Framework for Disaster Risk Reduction 2015–2030). W pracach nad rozwiązaniami odpowiadającymi na wyzwania środowiskowe i związane ze zmianami klimatu, Grupa PZU uwzględnia również działania prowadzone przez polski rząd i założenia „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.

  • 2-28

Udział Grupy PZU w inicjatywach na rzecz zrównoważonego rozwoju

Zapobieganie zmianom klimatu i przystosowanie się do nowych warunków wymaga skoordynowanego działania decydentów, przedsiębiorstw oraz sektora finansowego. Dlatego PZU aktywnie uczestniczy w inicjatywach branżowych, angażuje się w procesy konsultacji społecznych i opiniowanie projektów ustaw związanych z ochroną klimatu. W 2022 roku PZU znacząco zwiększył swoje zaangażowanie w zewnętrznych inicjatywach na rzecz zrównoważonego rozwoju:

Od czerwca 2017 roku PZU jest sygnatariuszem Inicjatywy Finansowej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (United Nations Environment Programme Finance Initiative, UNEP Finance Initiative). To globalne partnerstwo ustanowione między Programem Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska a sektorem finansowym służy mobilizacji całego systemu finansowego (w tym sektora ubezpieczeniowego) na rzecz zrównoważonego rozwoju.

W kwietniu 2022 roku PZU dołączył do grona instytucji współpracujących z Centrum UNEP/ GRID-Warszawa na rzecz realizacji środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju, w ramach Partnerstwa SDGs „Razem dla środowiska”. Kolejnym elementem współpracy pomiędzy PZU a UNEP/GRID-Warszawa było przystąpienie do trzeciej edycji programu Climate Leadership. Tym samym PZU dołączył do społeczności liderów biznesu, którzy rozumieją konieczność ograniczenia wpływu środowiskowego i dostrzegają w tym szansę na rozwój. W ramach programu PZU zdeklarował się do opracowania metodyki i przygotowania organizacji do spełnienia wymogów dyrektywy CSRD w raportowaniu zakresu 3 emisji gazów cieplarnianych dla PZU i Grupy PZU.

W maju 2022 roku PZU dołączył do United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy wspierającej prowadzenie biznesu zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Członkiem UNGC jest również Bank Pekao. Pod koniec 2022 roku PZU przystąpił do inicjatywy Climate Positive koordynowanej przez UN Global Compact Network Poland. W ramach współpracy partnerskiej w 2023 roku PZU będzie zaangażowany w wybrane działania z sześciu obszarów tematycznych: zielone i zrównoważone finanse, edukacja klimatyczna w Polsce, ekonomia obiegu zamkniętego, transformacja energetyczna, zrównoważona produkcja żywności, zielone miasta.

W czerwcu 2022 roku PZU dołączył do Partnerstwa na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, którego inicjatorem jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

PZU kontynuuje swoje zaangażowanie w realizację założeń „Porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” oraz „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”. Są to projekty zainicjowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Stanowią one platformę międzysektorowej współpracy na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorców oraz rozwoju inicjatywy gwarantujących bezpieczeństwo, zarówno ekonomiczne, jak i energetyczne Polski w oparciu o nisko i zeroemisyjne źródła energii. Członek Zarządu PZU Życie pełni funkcję członka Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Grupa PZU systematycznie uczestniczy w dialogu na temat zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego finansowania. Przedstawiciel PZU przewodniczy Grupie roboczej ds. zrównoważonego finansowania w Polskiej Izbie Ubezpieczeń (PIU). PZU przewodniczy również Zespołowi ds. zarządzania ryzykiem katastrof naturalnych, którego jednym z zadań jest wsparcie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w definiowaniu testów warunków skrajnych związanych ze zmianami klimatu. PZU zaangażowany jest także w prace polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów, powołanej przy Ministerstwie Finansów.

Od 2022 roku PZU publikuje ujawnienia taksonomiczne, zgodnie z rozporządzeniem Delegowanym Komisji (EU) 2021/2139 z 4 czerwca 2021, uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852.

Wskaźnik strategii ESG: Przystąpienie do co najmniej 3 nowych inicjatyw - promujących zrównoważony rozwój

Poziom realizacji 2022: Udział w 7 inicjatywach promujących zrównoważony rozwój