Grupa PZU jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Ma świadomość, że kształtowanie odpowiedzialnych postaw pracowników przyczynia się również do zmniejszania negatywnego wpływu środowiskowego. Dlatego edukacja pracowników w zakresie zrównoważonego rozwoju jest jednym ze zobowiązań Strategii ESG „Rozwój w równowadze”. Do 2024 roku działaniami edukacyjnymi zostanie objętych 60% pracowników PZU. Odpowiednia wiedza i świadomość pracowników pozwala na wdrażanie rozwiązań zgodnych z ideą ESG w każdym aspekcie prowadzenia biznesu.
Tydzień Zrównoważonego Rozwoju
W 2022 roku podjęto szereg działań edukacyjnych. Największym wydarzeniem był Tydzień Zrównoważonego Rozwoju, który miał miejsce we wrześniu 2022 roku. Wydarzenie było częścią europejskiej inicjatywy organizowanej w rocznicę przyjęcia Agendy 2030 – 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Przez 4 dni pracownicy mogli porozmawiać o czynnikach ESG, zrównoważonym podejściu do życia i prowadzenia biznesu z ekspertami PZU oraz zaproszonymi gośćmi. A wśród nich znaleźli się: naukowcy, eksperci partnerskich organizacji PZU, przyrodnicy, podróżnicy oraz laureat prestiżowej listy Forbsa 25 przed 25 -lista młodych ludzi zmieniających świat. W 13 webinariach prowadzonych przez ekspertów PZU i zaproszonych gości, łącznie wzięło udział ponad 700 uczestników.
Podczas Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju został rozstrzygnięty, zorganizowany już po raz trzeci, konkurs dla pracowników na innowacyjne pomysły biznesowe pod hasłem „SDG (Sustainable Development Goals) Challenge 2022, czyli jak PZU może wpierać zrównoważony rozwój?”. W tej edycji konkursu pracownicy zgłaszali pomysły na inicjatywy biznesowe, które mogą wesprzeć realizację jednego z dwóch wyzwań związanych z realizacją 11. Celu Zrównoważonego Rozwoju – „Uczynić miasta i osiedla ludzkie bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu”, Konkurs prowadzony był za pośrednictwem Generatora Pomysłów, platformy do wymiany pomysłów i spostrzeżeń pracowników Grupy PZU. W trzech edycjach konkursu pracownicy zgłosili ponad 120 pomysłów na inicjatywy biznesowe.
Szkolenia ESG
W 2022 roku pracownicy PZU wzięli również udział w tematycznych szkoleniach, skierowanych do poszczególnych części organizacji wśród nich m.in:
- Szkolenie ESG w Zakupach w ramach Akademii Zakupowej;
- Spotkanie edukacyjne w ramach Rady Inspiracji Pionu Obsługi Szkód i Świadczeń;
- Czy ESG to temat dla IT – szkolenie dla kierowników Pionu IT;
- Szkolenie: Interpretacja Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/1257 z 21 kwietnia 2021 r. w zakresie wpływu zrównoważonego rozwoju na określenie grupy docelowej klientów/antygrupy, testowanie produktów, monitorowanie i przegląd produktów, przekazywanie dystrybutorom informacji o produktach.
W 2023 roku PZU planuje uruchomienie kompleksowego programu edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, tak aby każdy pracownik miał dostęp do wiedzy z tego obszaru. Docelowo szkolenia z ESG staną się integralną częścią szkolenia dla nowych pracowników.
Wskaźnik strategii ESG: 60% pracowników przeszkolonych z zakresu zrównoważonego rozwoju
Poziom realizacji 2022: 11% pracowników przeszkolonych z zakresu zrównoważonego rozwoju