PZU, jako największy ubezpieczyciel w Polsce i zarazem firma społecznie odpowiedzialna, prowadzi szeroko zakrojone działania prewencyjne, zmierzające do ograniczenia liczby wypadków w kraju.
Współpraca z organizacjami ratowniczymi, zawodowymi i ochotniczymi, wsparcie działań lokalnych służących poprawie bezpieczeństwa oraz kształtowania odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań jest dla PZU podstawą zaangażowania społecznego.
Akademia bezpieczeństwa
Ogólnopolski projekt Fundacji PZU prowadzony od grudnia 2017 roku, który ma na celu edukację dzieci z zakresu bezpieczeństwa. Akademia bezpieczeństwa zapewnia kompleksowe zajęcia edukacyjne, z udziałem funkcjonariuszy Policji z Komendy Głównej oraz jednostki z Komend Wojewódzkich, Powiatowych oraz Miejskich, ratowników medycznych oraz wykwalifikowanych animatorów. W zajęciach wykorzystywane są nowoczesne maszyny i sprzęty, takie jak symulatory wypadków, a przekaz dla najmłodszych uczniów kreowany jest za pomocą inscenizacji teatralnych, w wykonaniu profesjonalnych aktorów.
W 2022 roku, z powodzeniem zrealizowano szóstą i siódmą edycję projektu. Wzięło w niej udział 26 szkół podstawowych z: Gościszewa, Sandomierza, Marcyporęby, Tłuczani, Zielina, Morynia, Czelina, Kruszyny, Brzyszowa, Aleksandrii, Hrubieszowa, Leśniowic, Uchanii, Kolna, Pisza, Stawisk, Namysłowa, Domaszowic, Wołczyna, Kosieczyna, Ołoboku, Międzylesia, Zelgna, Cekcyna, Kraszkowic, Zielęcina. Tym samym projekt dotarł do dwunastu województw i prawie 12 tysięcy uczniów. Łącznie od początku trwania programu Akademia odwiedziła już ponad 100 szkół w Polsce.
Dobre praktyki PZU i PZU Życie
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i małoletnich z ryzykiem traumy powypadkowej oraz z ryzykiem powstania stresu pourazowego w związku z przewlekłą chorobą w rodzinie
PZU od 2013 roku prowadzi kompleksowy system wsparcia psychologicznego dla poszkodowanych w wypadkach, których sprawcy posiadali polisy OC w PZU. W ramach minimalizowania skutków wypadków PZU finansuje dla dzieci z traumą powypadkową oraz ich opiekunów pobyty na turnusach rehabilitacyjnych w czasie ferii zimowych i wakacji letnich. Jest to forma stacjonarnej terapii psychologicznej, prowadzonej w ośrodkach terapeutycznych Stowarzyszenia Misie Ratują Dzieci w Dźwirzynie i Stowarzyszenia Siemacha w Odporyszowie.
Od 2021 roku PZU tę formę wsparcia kieruję również do osób, które utraciły stabilizację rodzinną w wyniku straty bliskiej osoby lub ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu, np. w wyniku choroby onkologicznej. W 2022 roku z tej formy wsparcia skorzystało łącznie 90 osób.
-
3-3
Współpraca ze służbami ratunkowymi
Promocja bezpieczeństwa w górach jest możliwa dzięki współpracy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. PZU od ponad 15 lat wspiera GOPR m.in. przekazując sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych, finansując szkolenia dla ratowników, realizując wspólne działania edukacyjne. PZU wspólnie z GOPR uruchomił platformę e-learningową dotyczącą bezpieczeństwa w górach.
W 2021 roku, PZU wspólnie z Fundacją GOPR zapoczątkował współpracę przy projekcie edukacyjnym Akademia GOPR. Fundacja GOPR prowadziła liczne przedsięwzięcia edukacyjno- prewencyjne, w ramach której ratownicy GOPR prowadzili warsztaty profilaktyczne jak również uczestniczyli w różnego rodzaju przedsięwzięciach edukacyjnych na terenie całego kraju – działając na rzecz ochrony i promocji zdrowia, jak również upowszechniania aktywnego i bezpiecznego trybu życia. Tylko w 2022 roku udało się przeprowadzić w szkołach i innych placówkach oświatowych ponad 150 nieodpłatnych prelekcji Akademii GOPR dedykowanych dzieciom. Akademia była również obecna podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju, Krakowskiego Festiwalu Górskiego i XXV Dni Gór Świdnica – Festiwalu Górskiego w Świdnicy. PZU przygotował również merytorycznie i przeprowadził komercyjnie szkolenia Akademii GOPR z zakresu bezpieczeństwa w górach. Zakres tematyczny szkoleń obejmował skitouring, lawiny, zimową turystykę górską, wspinaczkę, jaskinie. Szkolenia były prowadzone na terenie grupy Karkonoskiej, Sudeckiej, Jurajskiej, Beskidzkiej i Podhalańskiej GOPR, przez instruktorów Akademii GOPR i jednocześnie ratowników GOPR dla klientów indywidualnych i biznesowych w okresie jesień/zima 2021/2022. Szkolenia komercyjne były realizowane dla Klientów indywidualnych, ale także dla Klientów biznesowych, takich jak np. KGHM, ING Bank Śląski, Polska Organizacja Turystyczna, itp. Wsparcie edukacyjne zapewniła także Fundacja PZU przez partnerstwo ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej Policji (Biura Prewencji KGP) „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Bezpośrednimi adresatami akcji są dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Głównym celem działań jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz rozpowszechnianie reguł Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Uczestnikom kursów rozdano materiały informacyjno-edukacyjne oraz ponad 10 tys. gadżetów związanych z bezpieczeństwem, które dostarczyła m.in. Fundacja PZU
PZU zaangażował się finansowo również w organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR szkolenia lawinowe. Ich uczestnicy uczą się odpowiedniego planowania wycieczek górskich, unikania zagrożenia lawinowego oraz przestrzegania zasad postępowania po zejściu lawiny. Organizowane są również pozorowane akcje ratunkowe z wykorzystaniem detektorów, przekazywana jest wiedza dotycząca sposobów poszukiwania zasypanych przez lawinę oraz zasady udzielania pierwszej pomocy w wypadkach lawinowych. Wszystko to ma miejsce w Lawinowym Centrum Treningowym PZU na Kalatówkach.
PZU od wielu lat wpływa na bezpieczeństwo nad wodą, pomagając finansowo jednostkom ratowniczym, szczególnie nad Jeziorem Zegrzyńskim oraz na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W 2022 roku Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (LWOPR) finansowe wsparcie otrzymane od PZU przeznaczyło na zakup sprzętu nurkowego, odzieży dla ratowników do pracy w wodzie i warunkach zimowych, narzędzi do naprawy i utrzymania w gotowości sprzętu ratowniczego oraz drobnego sprzętu ratowniczego. W poprzednich latach z również funduszu prewencyjnego LWOPR zakupił łódź ratowniczą wyposażoną w niezbędny sprzęt do ratownictwa wodnego, a także sonar służący do poszukiwania osób znajdujących się pod powierzchnią wody. Zmodernizowana i rozbudowana została również sieć monitoringu wizyjnego, działającego na terenie Jeziora Zegrzyńskiego ze szczególnym uwzględnieniem miejsc zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli, a dotychczas niemonitorowanych i nienadzorowanych.
Z funduszu prewencyjnego, w 2022 roku jednostka Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zakupiła i wymieniła tuby pneumatyczne w dwóch hybrydowych łodziach ratowniczych typu RIB, czym przywróciła je do pełnej sprawności. Zakupiono również fantomy do nauki resuscytacji z oprogramowaniem komputerowym, które podniosą poziom wyszkolenia ratowników MOPR i będą wykorzystywane do nauki udzielania pierwszej pomocy przez młodzież szkolną. Rok wcześniej, jednostka została wyposażona w podstawowy sprzęt niezbędny do wykonywania działalności ratowniczej: pianki neoprenowe, suche i mokre skafandry, przenośne radiotelefony, lamp sygnalizacyjno-dźwiękowe oraz GPS.
Podobnie jak w przypadku edukacji nt. bezpieczeństwa w górach, Fundacja PZU jest partnerem ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej Policji (Biura Prewencji KGP), poświęconej bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Edycja z 2021 roku została poszerzona o działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem w górach. Bezpośrednimi adresatami projektu były dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy, a pośrednimi – zarządcy kąpielisk oraz podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe i firmy prowadzące usługi rekreacyjno-turystyczne itp.). Uczestnikom – podczas debat, zajęć w szkołach i na piknikach – rozdano materiały informacyjno-edukacyjne oraz 209 tys. gadżetów, które przekazała Fundacja PZU.
PZU wspiera również jednostki ochotniczej straży pożarnej dofinansowując zakup specjalistycznego sprzętu i odzieży ochronnej. Jednostki OSP działają nawet w najmniejszych miejscowościach, a strażacy ochotnicy najczęściej jako pierwsi niosą pomoc potrzebującym. Gaszą pożary, ratują ofiary wypadków drogowych, przychodzą z pomocą podczas powodzi, nawałnic i innych klęsk żywiołowych.
PZU jest pierwszym ubezpieczycielem na świecie posiadającym Muzeum Ubezpieczeń. W zbiorach Muzeum można znaleźć dokumenty związane z początkiem ubezpieczeń na ziemiach polskich. W trosce o zachowanie kolekcji w jak najlepszym stanie wybrane obiekty poddano digitalizacji. Dzięki temu eksponaty są bezpiecznie przechowywane w optymalnych w magazynach, a ich odwzorowania cyfrowe mogą być udostępniane na stronach internetowych.
Współpraca z klientami korporacyjnymi
Grupa PZU prowadzi liczne działania prewencyjne skierowane do klientów korporacyjnych.
To szkoleniowy program prewencyjny PZU. Udział w programie daje kierowcom możliwość poprawy umiejętności prowadzenia pojazdów, wyeliminowania złych nawyków i przyzwyczajeń za kierownicą oraz odświeżenia wiedzy o bezpieczeństwie na drodze. Kierowcy mogą ćwiczyć na płycie poślizgowej, korzystać ze szkoleń z jazdy defensywnej z elementami eko-jazdy w ruchu miejskim oraz z zakresu e-mobility, a także uczestniczyć w spotkaniach ze specjalistami z zakresu psychologii transportu, pierwszej pomocy medycznej i przepisów prawa o ruchu drogowym.
To innowacyjny technologicznie program prewencyjny, który pozwala obniżyć częstotliwość (frekwencyjność) i wartość szkód we flotach. AUDAX korzysta m. in. z telemetrii i narzędzi takich jak rejestratory trasy i zdarzeń drogowych, ultradźwięki odstraszające zwierzęta czy czujniki parkowania i kamery cofania.
Jest programem prewencyjnym skierowanym do dużych przedsiębiorstw z branż, w których z uwagi na skalę działalności i specjalistyczne procesy produkcyjne, istnieje wysokie ryzyko wystąpienia szkody. Rozwiązanie, wykorzystujące internet rzeczy i technologie oparte na koncepcji Przemysł 4.0, monitoruje poziom bezpieczeństwa w obszarach działania przedsiębiorstwa kluczowych z perspektywy ryzyka, takich jak produkcja, logistyka oraz park maszynowy. Program wspiera także klientów w działaniach edukacyjnych budujących świadomość pracowników klientów, co ma ogromne znaczenie dla minimalizacji ryzyka zaistnienia szkody i poprawy bezpieczeństwa. W ramach realizacji programu w latach 2019-2022 zostało wprowadzone 76 wdrożeń Ryzyko PRO u 58 klientów PZU SA.
PZU LAB wraz ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej kontynuował w 2022 roku współorganizację cyklu szkoleń Piramida Kompetencji, poświęconych zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem i zarządzaniem ryzykiem przedsiębiorstw. Szkolenia w 2022 roku odbyły się w marcu, maju i październiku i objęły m.in. tematykę z zakresu bezpieczeństwa pożarowego budynków produkcyjnomagazynowych oraz użyteczności publicznej, rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych i ich roli, audyty dla celów ubezpieczeniowych, analizę zagrożeń w obiektach: teatry, muzea, archiwa, kina, biura, obiekty wysokościowe czy „Lekcje z historii” na przykładzie szkód pożarowych.
W marcu 2022 roku w Centrum Konferencyjnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się kolejna edycja konferencji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego organizowane przez PZU LAB z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, Polską Strefa Innowacji oraz PZU i PZUW. Zagadnienia poruszane podczas konferencji zostały podzielone na 4 bloki tematyczne dot. bezpieczeństwa morskich farm wiatrowych, magazynowania energii, innowacji technologicznych na morzu oraz inteligentnego portu.
PZU LAB przystąpił do programu CBOiNT, którego jest Partnerem Wykonawczym od listopada 2022. Sygnatariuszami Programu są: Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (KEZO Centrum Badawcze PAN), Centrum Badawcze EKO- PARK, Polski Program Elektryfikacji Motoryzacji (PPEM) i fundacja straży pożarnej CFBT.PL oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa SITP. Celem CBOiNT jest wdrażanie i monitorowanie standardów oraz dobrych praktyk wykonawczych wpływających na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego i pożarowego w przestrzeni publicznej oraz komercyjnej między innymi poprzez badanie i rozwijanie metod zabezpieczenia przeciw pożarowego instalacji OZE i magazynów energii, rekomendowanie technologii i dobrych praktyk wykonawstwa, przygotowanie i rozwijanie zaleceń i rekomendacji dla wydziałów architektury, nadzoru budowlanego i rzeczoznawców co do zasad ochrony przeciwpożarowej bezpieczeństwa pożarowego, przygotowanie rekomendacji dobrych praktyk wykonawczych i zabezpieczeń przeciwpożarowych dla firm i jednostek instalacyjnych, opracowanie i rozwijanie zaleceń odnośnie technik i metod gaszenia i bezpieczeństwa pożarowego dla jednostek Straży Pożarnej.
Gdański start-up THR System, który został wybrany do programu Poland Prize przez PZU LAB wraz z prowadzącą program firmą Blue Dot Solutions w kooperacji z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, jest już w końcowej fazie akceleracji i stworzył działający prototyp, gotowy na pierwsze demonstracje i testy w docelowym środowisku działania – przemyśle. 30 września 2022 roku PZU LAB wraz BDS odebrał prototyp urządzenia, nad którym startup pracował w programie. Proponowane przez THR System rozwiązanie powstało przy użyciu najnowocześniejszych dostępnych technologii wpisujących się w założenia przemysłu 4.0 oraz IoT. Przygotowany prototyp to zaawansowane urządzenie w postaci mobilnej stacji (proTHectoR) monitorowania prac pożarowo niebezpiecznych oraz dedykowanej aplikacji operatora i nadzorcy (ThermoView). Jest to innowacyjne na skalę światową rozwiązanie, które znacznie usprawni oraz zautomatyzuje proces prowadzenia prac pożarowo niebezpiecznych wykonywanych powszechnie w wielu przedsiębiorstwach. System może być używany mobilnie lub stacjonarnie do monitorowania, alarmowania i ostrzegania. Ze względu na formę, system wraz z urządzeniami towarzyszącymi sprawdzi się również w innych zastosowaniach takich jak: monitorowanie stacji ładowania, monitorowanie i kontrola stanowisk pracy wykorzystujących obróbkę termiczną, monitorowanie serwerowni.
Prewencja w obszarze zdrowia
PZU od lat, w ramach prowadzonej działalności prewencyjnej, angażuje się w organizację akcji profilaktyki zdrowotnej. Oprócz akcji ogólnopolskich PZU prowadzi również akcje w zakładach pracy. Strefy Zdrowia organizowane u klientów PZU oferują badania i porady profilaktyczne oraz promują zdrowy tryb życia. Celem jest przekonanie jak największej liczby osób do zadbania o swoje zdrowie, skorzystania z badań profilaktycznych oraz konsultacji medycznych u lekarzy specjalistów oraz zachęcenie pracowników do regularnych badań.
W 2022 roku w ramach działań prewencyjnych z zakresu profilaktyki zdrowotnej PZU, we współpracy z holenderskim starupem SkinVision, uruchomiło ogólnopolski program prewencyjny „Minuta dla skóry”. Program jest odpowiedzią na wzrastającą liczbę zachorowań na najgroźniejszy z typów nowotworów skóry – czerniaka. Celem programu jest wczesne wykrywanie raka skóry za pomocą innowacyjnej, certyfikowanej medycznie aplikacji, wykorzystującej sztuczną inteligencję. Aplikacja została udostępniona w zakładach pracy w ramach programu prewencyjnego PZU.