Troska Grupy PZU o dobra kultury buduje społeczną tożsamość, szacunek do tradycji, poczucie przynależności do wspólnoty i jej historii.

Grupa od lat wspiera najważniejsze instytucje i wydarzenia kulturalne, współdziałając na rzecz upowszechniania kultury oraz dziedzictwa narodowego. Przede wszystkim jest to mecenat nad instytucjami kultury w Polsce:

Dzięki wsparciu PZU – w 2022 roku zrealizowało szereg znaczących przedsięwzięć, na czele z sierpniowymi uroczystościami 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na Placu Piłsudskiego, koncert Kwiatu Jabłoni i gości, spektakl teatralny „Kwatera bożych pomyleńców”, rodzinne spotkanie edukacyjne, Rowerowa Masa Powstańcza – to tylko niektóre z wydarzeń, przygotowanych przez Muzeum z tej okazji.

W Muzeum Łazienkach Królewskich zorganizowane w tym roku zostały wystawy niezwykle cennych obiektów. Należy tu przede wszystkim wymienić jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta i zaledwie jeden z dwóch znanych konnych portretów autorstwa holenderskiego mistrza. „Jeździec polski”, będący niegdyś w kolekcji króla Stanisława Augusta, a obecnie w zbiorach nowojorskiego Frick Collection.

W 2022 roku obchodziło Jubileusz 160-lecia istnienia. Obchody Jubileuszu zainaugurowane zostały wystawą „Chagall”. Program wydarzeń przygotowanych z okazji Jubileuszu składał się również z koncertów, projektów edukacyjnych, spotkań i wydawnictw poświęconych historii i kolekcji Muzeum.

Wśród wielu wybitnych wystaw, zaprezentowało też dzieła jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek – Tamary Łempickiej. Na wystawie zobaczyć można było 35 obrazów pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Zorganizował m.in. Koncerty Urodzinowe Fryderyka Chopina, które uświetnił swoim występem Bruce Liu – triumfator 18. Konkursu Chopinowskiego.

W Teatrze Wielkim Operze Narodowej w 2022 roku zrealizowano łącznie ponad 220 wydarzeń; w tym 4 premiery, spektakle repertuarowe oraz projekty edukacyjne. Teatr odwiedziło blisko 200 tys. gości – widzów spektakli oraz wystaw i uczestników projektów edukacyjnych.

W 2022 roku obchodziła jubileusz 5-lecia działalności. W ciągu tych pięciu lat Opera, pod mecenatem PZU, zaprezentowała publiczności 580 wydarzeń, 25 premier operowych, 145 premierowych koncertów, które obejrzało ponad 180 tys. widzów.

Bank Pekao który ma na względzie promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą, udostępnił szerokiej publiczności swoją kolekcję sztuki w listopadzie 2021 roku za pośrednictwem wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. pekao.com.pl/galeria-sztuki.

W 2022 roku przygotowano i opublikowano trzy wydawnictwa związane z promocją sztuki. Są to: „Żubr na Wall Street” – album dokumentujący konkurs na plakat w związku z obchodami 25-lecia Bankowości Prywatnej Banku Pekao, „Zabytkowe kamienice Banku Pekao S.A.” – pozycja dokumentująca zabytki architektury, w których znajdują się oddziały Banku, oraz album „Między sztuką a komercją” na temat archiwalnych materiałów reklamowych Banku, których autorami byli wybitni polscy artyści – plastycy. Materiały na temat znajdą już wkrótce swoje miejsce również na stronach wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao.

To podejście stało się kluczem do stworzenia nowych kompozycji na druki reklamowe – na witrynach, ulotkach i w przestrzeni internetowej pojawiła się kolażowa postać rowerzysty i towarzyszące jej hasło „Miej z górki”. Nowa linia graficzna w nowoczesny sposób nawiązuje do stylistyki Banku sprzed lat. Jednocześnie odwołanie do plakatu, a przede wszystkim do twórczości Wojciecha Fangora sprawia, że Bank odchodzi od komunikacji, w której dominującym obrazem są zdjęcia stockowe. Ponadto, w 2022 roku Bank Pekao, jako pierwsza uniwersalna instytucja finansowa na świecie stokenizował sztukę. NFT z elementami kompozycji malarskiej Rafała Bujnowskiego są powiązane z 440 kartami płatniczymi Unique wprowadzonymi wspólnie z MasterCard. Każda z kart na awersie będzie miała nadrukowany fragment obrazu „Ściana pracowni”, z którym będzie powiązany niewymienialny token. W tym samym roku Bank Pekao zaprezentował projekt NFT w metaverse. Tokeny z pracami Kai Renkas, wykonanymi na 25-lecie Bankowości Prywatnej Banku Pekao będzie można zobaczyć w Galerii PeoPay – wirtualnej przestrzeni zlokalizowanej w ESKA World – pierwszym polskim środowisku metaverse’owym. Oprócz NFT znajdą się tam też animacje i gra interaktywna.