PZU

PZU i PZU Życie od 2004 roku podlegają regularnej ocenie przez agencję ratingową S&P Global Ratings (S&P).

Rating nadany PZU i PZU Życie wynika z analizy danych finansowych, pozycji konkurencyjnej, zarządzania i strategii korporacyjnej obu spółek oraz ratingu kraju. Zawiera również perspektywę ratingową (outlook), czyli przyszłą ocenę sytuacji spółek w przypadku zaistnienia określonych okoliczności.

6 kwietnia 2020 roku agencja ratingowa S&P Global Ratings (S&P) zmieniła perspektywę ratingową PZU z „pozytywnej” na „stabilną”. Rating siły finansowej i rating kredytowy PZU pozostał na poziomie A-.

28 czerwca 2022 roku S&P Global Ratings (S&P) potwierdziła rating siły finansowej i rating kredytowy PZU na poziomie Az perspektywą stabilną oraz rating siły finansowej TUW PZUW na poziomie A- z perspektywą stabilną.

Obecnie Poprzednio
Nazwa zakładu Rating oraz perspektywa Ostatnia zmiana Rating oraz perspektywa Data aktualizacji
PZU
Rating siły finansowej

Rating wiarygodności kredytowej

A- /stabilna/

A- /stabilna/

6 kwietnia 2020

6 kwietnia 2020

A- /pozytywna/

A- /pozytywna/

14 czerwca 2019

14 czerwca 2019

PZU Życie
Rating siły finansowej

Rating wiarygodności kredytowej

A- /stabilna/

A- /stabilna/

6 kwietnia 2020

6 kwietnia 2020

A- /pozytywna/

A- /pozytywna/

14 czerwca 2019

14 czerwca 2019

TUW PZUW
Rating siły finansowej A- /stabilna/ 6 kwietnia 2020 A- /pozytywna/ 14 czerwca 2019

Obecnie Poprzednio
Kraj Rating oraz perspektywa Ostatnia zmiana Rating oraz perspektywa Data aktualizacji
Polska
Rating wiarygodności kredytowej (długoterminowy w walucie lokalnej) A /stabilna/ 12 października 2018 A- /pozytywna/ 13 kwietnia 2018
Rating wiarygodności kredytowej (długoterminowy w walucie zagranicznej) A- /stabilna/ 12 października 2018 BBB+ /pozytywna/ 13 kwietnia 2018
Rating wiarygodności kredytowej (krótkoterminowy w walucie lokalnej) A-1 12 października 2018 A-2 13 kwietnia 2018
Rating wiarygodności kredytowej (krótkoterminowy w walucie zagranicznej) A-2 13 kwietnia 2018 A-2 13 kwietnia 2018
* 1 października 2022 roku agencja ratingowa S&P utrzymała ocenę ratingową Polski na poziomie A- dla długo- i A-2 dla krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A dla długo- i A-1 dla krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.

Bank Pekao

Bank Pekao współpracuje z trzema wiodącymi agencjami ratingowymi: Fitch Ratings (Fitch), S&P Global Ratings (S&P) oraz Moody’s Investors Service (Moody’s). W przypadku dwóch pierwszych agencji oceny przygotowywane są na zlecenie Banku, na podstawie zawartych umów, natomiast z agencją ratingową Moody’s Bank nie posiada zawartej umowy, a ocena przeprowadzana jest na podstawie publicznie dostępnych informacji oraz spotkań przeglądowych.

14 września 2022 roku agencja ratingowa Fitch poinformowała Bank o obniżeniu długookresowej oceny emitenta (IDR) z poziomu „BBB+” do poziomu „BBB” z perspektywą stabilną, krajowej długoterminowej oceny z poziomu „AA(pol)” do poziomu „AA-(pol)” z perspektywą stabilną oraz oceny „Viability” z poziomu „bbb+” do poziomu „bbb”. Krótkookresowa ocena emitenta (IDR) została utrzymana na poziomie „F2”, a krajowa krótkoterminowa ocena na poziomie „F1+(pol)”. Ocena wsparcia rządu została ustalona na poziomie „brak wsparcia”.

FITCH RATINGS BANK PEKAO POLSKA
Ocena długookresowa emitenta (IDR) BBB A-
Ocena krótkookresowa emitenta (IDR) F2 F1
Ocena viability bbb
Ocena wsparcia rządu Brak wsparcia
Perspektywa Stabilna Stabilna
Krajowa długoterminowa ocena AA-(pol)
(perspektywa: stabilna)
Krajowa krótkoterminowa ocena F1+(pol)

 

Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez Fitch, obniżenie oceny „Viability”, długookresowej oceny emitenta (IDR) oraz krajowej długoterminowej oceny dla Banku Pekao odzwierciedla przede wszystkim obniżenie oceny polskiego środowiska operacyjnego do „bbb” z „bbb+” oraz ocenę Fitch, że pogarsza to ogólny profil kredytowy Banku Pekao, biorąc pod uwagę szeroką ekspozycję banku na środowisko operacyjne w Polsce.

Oceny ratingowe Banku Pekao odzwierciedlają jego silną pozycję rynkową i stabilny model biznesowy. W połączeniu z umiarkowanym apetytem na ryzyko pozwala to na generowanie względnie stabilnych zysków, a także solidnego kapitału oraz utrzymanie korzystnych możliwości finansowania i pozycji płynnościowej. Jednocześnie ogólny profil kredytowy Banku Pekao jest ograniczony przez ryzyka występujące w krajowym środowisku operacyjnym, z uwagi na znaczącą ekspozycję banku na szeroką gamę klientów i segmentów biznesowych w Polsce.

27 stycznia 2022 roku agencja ratingowa S&P poinformowała bank o utrzymaniu ocen ratingowych banku na dotychczasowym poziomie oraz stabilnej perspektywy ratingowej banku. Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez S&P, ocena ratingowa Banku odzwierciedla jego silną pozycję biznesową, a także wysokie zaufanie klientów wynikające z posiadania silnych akcjonariuszy związanych z państwem – PZU i PFR. Zdaniem agencji, przejęcie i integracja niektórych aktywów i pasywów Idea Banku nie ma istotnego wpływu na współczynniki kapitałowe i profil ryzyka Banku Pekao. Zarówno rentowność, jak i efektywność banku utrzymują się na poziomach zbliżonych do innych polskich banków i wyższym w porównaniu z wieloma międzynarodowymi instytucjami. Zaangażowanie banku w kredyty w CHF nie jest zdaniem S&P istotne. Stabilna perspektywa banku odzwierciedla perspektywę największego inwestora Pekao – PZU.

S&P GLOBAL RATINGS BANK PEKAO POLSKA
Ocena długookresowa w walutach obcych BBB+ A
Ocena długookresowa w walucie krajowej BBB+ A
Ocena krótkookresowa w walutach obcych A-2 A-2
Ocena krótkookresowa w walucie krajowej A-2 A-1
Ocena samodzielna (Stand-alone) bbb+
Perspektywa Stabilna Stabilna

S&P GLOBAL RATINGS (OCENA KONTRAHENTA W PRZYPADKU PRZYMUSOWEJ RESTRUKTURYZACJI) BANK PEKAO POLSKA
Ocena długoterminowa zobowiązań w walutach obcych A-
Ocena krótkoterminowa zobowiązań w walutach obcych A-2
Ocena długoterminowa zobowiązań w walucie krajowej A-
Ocena krótkoterminowa zobowiązań w walucie krajowej A-2

20 grudnia 2022 roku agencja ratingowa Moody’s poinformowała bank o utrzymaniu ocen ratingowych banku na dotychczasowym poziomie oraz stabilnej perspektywy ratingowej banku. Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez Moody’s kapitalizacja i rentowność banku stanowią wystarczające bufory do absorbcji ewentualnych ryzyk. Niewielka ekspozycja banku na kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, stanowiąca około 1% kredytów netto, umożliwiłaby bankowi nawet pełne obrezerwowanie ekspozycji na te kredyty bez znaczącego wpływu na jego kapitalizację. Moody’s zwraca uwagę na wysoki wskaźnik pokrycia kredytów niepracujących na poziomie 96% na 30 września 2022 roku z wyłączeniem portfela przejętego przez Idea Bank, który posiada gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ocena ratingowa Moody’s bierze również pod uwagę wysokie bufory kapitałowe banku ze współczynnikiem kapitałowym CET1 na poziomie 15% we wrześniu 2022 roku, a także oczekiwania co do poprawy rentowności banku.

MOODY’S INVESTORS SERVICE
(OCENY NIEZAMAWIANE PRZEZ BANK)
BANK PEKAO POLSKA
Długookresowa ocena depozytów w walutach obcych A2 A2
Krótkookresowa ocena depozytów Prime-1 Prime-1
Baseline Credit Assessment baa2
Długookresowa ocena ryzyka kredytowego kontrahenta A2(cr)
Krótkookresowa ocena ryzyka kredytowego kontrahenta Prime-1(cr)
Perspektywa Stabilna Stabilna
Długoterminowy rating ryzyka kontrahenta (Long-term Counterparty Risk Rating) A2
Krótkoterminowy rating ryzyka kontrahenta (Short-term Counterparty Risk Rating) Prime-1

Alior Bank

29 listopada 2022 roku agencja ratingowa Fitch Ratings Ltd. poinformowała bank o potwierdzeniu długoterminowego ratingu IDR na poziomie BB z perspektywą stabilną i potwierdzeniu ratingu VR na poziomie bb oraz o podwyższeniu krajowego ratingu krótkoterminowego z F2(pol) do F1(pol).

W 2022 roku nie miała miejsca zmiana perspektywy oraz ratingu wydanego przez S&P Global Ratings 8 grudnia 2021 roku.

FITCH RATINGS ALIOR BANK POLSKA
Ocena długookresowa emitenta (IDR) BB A-
Ocena krótkookresowa emitenta (IDR) B F1
Ocena viability bb
Ocena wsparcia rządowego (GSR) ns
Perspektywa Stabilna Stabilna

S&P GLOBAL RATINGS ALIOR BANK POLSKA
Ocena długookresowa w walutach obcych BB A-
Ocena długookresowa w walucie krajowej BB A
Ocena krótkookresowa w walutach obcych B A-2
Ocena krótkookresowa w walucie krajowej B A-1
Ocena samodzielna (Stand-alone) bb-
Perspektywa Stabilna Stabilna