dr hab. Beata Kozłowska-Chyła
Prezes Zarządu PZU

Szanowni Państwo,

od trzech lat funkcjonujemy w niestabilnym, dynamicznym otoczeniu, mierząc się z wyzwaniami o skali globalnej, których wcześniej nie doświadczyliśmy. Pandemia COVID-19, pełnoskalowa wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i żywnościowy, a w ich następstwie wzrost inflacji i zacieśnienie polityki pieniężnej przez banki centralne, coraz pilniejsza potrzeba odpowiedzi na wyzwania klimatyczne, demograficzne, technologiczne – wszystko to wpływa na warunki działania naszego biznesu i całej polskiej gospodarki, na życie naszych pracowników, klientów i wszystkich Polaków.

Nie mam wątpliwości, że splot tych ryzyk powinien być dodatkowym impulsem do przyspieszenia wcielenia w życie zasad zrównoważonego rozwoju. Kryzysowe zdarzenia unaoczniły, jak ważne są m.in. transformacja energetyczna w kierunku źródeł alternatywnych dla importowanych paliw kopalnych, skracanie łańcuchów dostaw, doskonałe relacje na linii pracodawca – pracownik czy empatia społeczna. Potwierdziły też zasadność celów, jakie postawiliśmy sobie w strategii ESG Grupy PZU na lata 2021-2024 „Rozwój w równowadze”. Szeroka implementacja w biznesie kryteriów pozafinansowych: środowiskowych (environmental), odpowiedzialności społecznej (social responsibility) i ładu korporacyjnego (corporate governance) jest racjonalną ekonomicznie i społecznie odpowiedzią na najważniejsze współczesne wyzwania.

Wiemy, że możemy sprostać tym wyzwaniom świadomie biorąc odpowiedzialność za wpływ naszej organizacji na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. Grupa PZU to dziś największy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej konglomerat finansowy. Nasza pozycja rynkowa, miliony naszych klientów i ich zaufanie, jakim cieszy się marka PZU, sprawiają, że możemy w znaczący sposób współtworzyć rynkowe standardy oraz oddziaływać na postawy społeczne. Dlatego rozpoczynając realizację nowej, czteroletniej strategii, jasno deklarowaliśmy, że miarą sukcesu są dla nas nie tylko ponadprzeciętne wyniki finansowe i ambitne cele biznesowe, lecz także sposób, w jaki je osiągamy. Chcemy jak najpełniej uwzględniać na wszystkich poziomach zarządczych i w każdym obszarze działania Grupy PZU czynniki ESG, a także zachęcać do tego naszych interesariuszy i pomagać im w tej drodze. Rok 2022 był w tej mierze szczególnie ważny, gdyż dla instytucji finansowych był to okres wdrażania regulacji UE w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Zaufany partner zielonej transformacji

Wspieranie biznesu zrównoważonego i odpowiedzialnego, przyczyniającego się do mitygowania negatywnych skutków zmian klimatycznych, w tym powodujących ogromne szkody klęsk żywiołowych, jest kluczowe dla nas jako ubezpieczyciela. Dlatego do roku 2024 chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną naszych głównych spółek, w dalszej perspektywie pozostałych podmiotów Grupy, naszych dostawców i partnerów, a docelowo także klientów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych. W 2022 r. ograniczyliśmy emisje dwutlenku węgla ze źródeł własnych PZU i PZU Życie łącznie o 25,5% (metoda location-based). Dokonaliśmy także rekompensaty tej części emisji, której nie udało nam się ograniczyć w roku 2021, w drodze zakupu przez platformę ONZ certyfikowanych jednostek offsetowych, odpowiadających ekwiwalentowi 17,5 tys. ton CO2. Aż 85% energii elektrycznej zakontraktowanej i zakupionej przez PZU oraz 68% w przypadku PZU Życie pochodziło ze źródeł odnawialnych, przy czym w lokalizacjach objętych bezpośrednimi umowami z zakładami energetycznymi udział OZE wyniósł 100%. We wrześniu ub.r. zakończyliśmy przeprowadzkę ponad 4,5 tys. pracowników do nowoczesnej siedziby głównej PZU Park w Warszawie, która – dzięki zastosowanym w budynku proekologicznym materiałom i technologiom – pozwala zredukować ślad węglowy o ponad 2,5 tys. ton CO2 rocznie.

Skutecznie budujemy pozycję zaufanego partnera zielonej transformacji polskiej gospodarki. Dzięki dokonanym w roku 2022 inwestycjom zwiększyliśmy nasze wsparcie w tym obszarze do łącznie blisko 720 mln zł, z czego 420 mln zł to zaangażowanie finansowe w projekty budowy farm wiatrowych. Zachęcamy naszych klientów indywidualnych i korporacyjnych do włączenia się w proces transformacji także poprzez wprowadzanie innowacyjnych eko produktów i usług – od specjalnych ubezpieczeń instalacji OZE i samochodów EV po fundusze umożliwiające inwestowanie w akcje wiodących na świecie spółek z sektora energii odnawialnej.

Tworzymy lepszą jakość życia dla wszystkich

Aktywnie włączamy się w rozwiązywanie najważniejszych problemów społecznych. Strategiczne znaczenie dla nas mają działania służące poprawie jakości życia Polaków w obszarach bezpieczeństwa finansowego oraz zdrowia. W tym celu poszerzamy ofertę ubezpieczeniową, zdrowotną, emerytalną, bankową i inwestycyjną kierowaną m.in. do rodzin, seniorów, wspierającą pracodawców pragnących należycie zadbać o pracowników i ich bliskich. Z sukcesem rozwijamy nasze programy prewencyjne, których celem jest zmniejszenie postpandemicznej „luki zdrowotnej” oraz promowanie zdrowego trybu życia i profilaktyki. Przykładem jest Dobra Drużyna PZU, wspierająca rozwój sportowych pasji dzieci i młodzieży. W samym 2022 r. beneficjentami programu zostało łącznie aż ponad 45 tys. młodych zawodników z 352 klubów, drużyn, związków, akademii i stowarzyszeń sportowych. Sponsorujemy też wybitnych sportowców, którzy są idolami i inspirują naszych rodaków do aktywności ruchowej, jednocześnie promując Polskę w świecie – jak najlepsza dziś tenisistka Iga Świątek. Mam też satysfakcję, że Grupa PZU wydatnie przyczyniła się do skokowego wzrostu popularności ampfutbolu – dyscypliny, która aktywizuje i przywraca radość dzieciom i dorosłym z niepełnosprawnościami. Symbolicznym ukoronowaniem naszej szerokiej współpracy ze stowarzyszeniem Amp Futbol Polska było zdobycie prestiżowej nagrody FIFA za najładniejszą bramkę na świecie w 2022 r. przez zawodnika PZU Amp Futbol Ekstraklasy.

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Grupa PZU aktywnie włączyła się w ogólnonarodową akcję pomocy dla sąsiadów dotkniętych wojną. Poza pomocą rzeczową i finansową, jaką przekazaliśmy uchodźcom, centrom recepcyjnym na granicy lub szpitalom w Ukrainie, a także zapewnieniem Ukraińcom opieki zdrowotnej, zainicjowaliśmy nieszablonową akcję wykorzystując nasze kompetencje ubezpieczeniowe. W ciągu dwóch miesięcy po wybuchu wojny PZU wystawił dla wjeżdżających do Polski aut ukraińskich uchodźców, którzy nie zdążyli wykupić obowiązkowego ubezpieczenia, ponad 54 tys. 30-dniowych polis OC, biorąc na siebie koszt składek.

Nowoczesna, odpowiedzialnie zarządzana organizacja

Chcemy być również liderem w zakresie efektywności i przejrzystości naszego biznesu i modelu zarządzania. Realizując naszą strategię, tworzymy najwyższe standardy w relacjach ze wszystkimi naszymi interesariuszami. Konsekwentnie budujemy kulturę korporacyjną i procesy operacyjne wokół klienta i jego oczekiwań, co potwierdzają liczne krajowe i międzynarodowe nagrody dla Grupy PZU za działania w obszarze CX (customer experience). O jakości naszych relacji inwestorskich świadczy to, że PZU regularnie znajduje się w czołówce corocznego rankingu spółek z GPW najlepiej komunikujących się z inwestorami indywidualnymi oraz instytucjonalnymi, współtworzonego przez Izbę Domów Maklerskich.

Przykładamy wielką wagę do budowy doskonałych relacji z pracownikami. Tworzymy zróżnicowane i włączające środowisko pracy, zapewniając równe szanse rozwoju i zachęcając każdego pracownika do korzystania z nich, a także wynagradzając tak samo za tę samą pracę. Stworzyliśmy liczne autorskie programy rozwojowe, które inspirują i ułatwiają zdobywanie najnowszej wiedzy, podnoszenie kwalifikacji lub przekwalifikowanie się, ale w równym stopniu dbamy o dobrostan pracowników, zwłaszcza ich zdrowie fizyczne i psychiczne oraz relacje rodzinne. Ważną decyzją, jaką podjęliśmy już wiosną 2021 r., było przejście docelowo na hybrydowy model pracy. Urzeczywistniliśmy to w ub.r. wraz z przeprowadzką do nowej siedziby, w pełni ergonomicznej i dostosowanej do nowych oczekiwań pracowników.

Nasze osiągnięcia w obszarze zrównoważonego rozwoju są dostrzegane i doceniane. O poprawie jakości zarządzania ryzykami ESG świadczą wyniki ratingów przedstawione w niniejszym raporcie, a także liczne nagrody i wyróżnienia. Dla przykładu, w najnowszej edycji znanego Rankingu Odpowiedzialnych Firm w 2022 r. PZU zajął trzecie miejsce, najwyższe wśród spółek Skarbu Państwa. Zajęliśmy też drugie miejsce, a pierwsze w sektorze finansowym, w ubiegłorocznym badaniu CCA oceniającym świadomość klimatyczną spółek z GPW.

Niniejszy raport, który z przyjemnością oddaję w Państwa ręce, został przygotowany z najwyższą starannością i zgodnie z uznanymi standardami i najlepszymi praktykami w zakresie sprawozdawczości niefinansowej, uwzględniając wymogi informacyjne wynikające z nowych regulacji unijnych. Mam nadzieję, że jego lektura przekona Państwa o tym, że Grupa PZU należy do liderów w rzeczywistym wdrażaniu zasad zrównoważonego, odpowiedzialnego rozwoju i wyznacza trendy dla całego sektora finansowego, a także zainspiruje do własnych działań w tym kierunku.

Z wyrazami szacunku

dr hab. Beata Kozłowska-Chyła Prezes Zarządu PZU