Do głównych typów ryzyka, na które narażona jest Grupa PZU należą: kredytowe (w szczególności związane z portfelem kredytowym banków), aktuarialne, rynkowe (w szczególności ryzyko stopy procentowej, walutowe oraz cen instrumentów finansowych i towarów), płynności, koncentracji, operacyjne oraz braku zgodności i modeli.

W 2022 roku zidentyfikowano umiarkowany wzrost ryzyka w wybranych obszarach, w szczególności adekwatności kapitałowej i ryzyka regulacyjnego, ryzyka kredytowego oraz ryzyka stopy procentowej. Wzrost stóp procentowych w 2022 roku negatywnie wpłynął na poziom współczynników wypłacalności, z uwagi na spadek wyceny papierów dłużnych posiadanych przez Grupę PZU, natomiast dotychczas nie przełożył się na istotne pogorszenie jakości kredytowej portfeli banków Grupy PZU. W 2022 roku wystąpił umiarkowany wzrost kosztu ryzyka, wynikający ze znacznego wzrostu stopy referencyjnej NBP spowodowanej rosnącą inflacją oraz spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Ponadto KNF wydała rekomendację dotyczącą wyższych wymogów stosowanych przy badaniu zdolności kredytowej klientów, co doprowadziło do ograniczenia sprzedaży. Banki obciążono także dodatkowymi kosztami regulacyjnymi (wprowadzenie wakacji kredytowych, dodatkowa składka na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, składka na System Ochrony Banków Komercyjnych) oraz zwiększyły rezerwy w związku z rosnącą liczbą pozwów i ugód dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Powyższe czynniki wpłynęły negatywnie na wyniki finansowe banków, a w dalszej perspektywie mogą ograniczyć bazę kapitałową i rozwój biznesu w przyszłości.

W ramach zarządzania poszczególnymi rodzajami ryzyka Grupa PZU identyfikuje, mierzy i monitoruje koncentrację ryzyka. W celu wypełnienia obowiązków regulacyjnych, jakie nałożone są na grupy kapitałowe identyfikowane jako konglomeraty finansowe, od 2020 roku Grupa PZU stosuje model zarządzania znaczącą koncentracją ryzyka w Konglomeracie Finansowym PZU, zgodnie z wymogami ustawy o nadzorze uzupełniającym. Regulowane podmioty zależne monitorują i cyklicznie raportują do podmiotu wiodącego (PZU) w konglomeracie finansowym niezbędne miary i dane służące do identyfikacji koncentracji ryzyka. W przypadku identyfikacji nadmiernej koncentracji ryzyka wdrażane są działania zarządcze odpowiednio na poziomie danego podmiotu lub całego konglomeratu finansowego.

W 2022 roku kontynuowano inicjatywy służące poprawie identyfikacji, pomiaru i oceny oraz monitorowania ryzyk związanych ze zrównoważonym rozwojem, w szczególności ze zmianami klimatu. Główne ryzyka w tym obszarze to ryzyka transformacji oraz ryzyka fizyczne1), które są zarządzane w ramach poszczególnych kategorii ryzyk wskazanych w dalszej części skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Proces zarządzania poszczególnymi kategoriami ryzyka uwzględnia wymagania zrównoważonego rozwoju, także na poziomie podmiotów zależnych Grupy PZU z poszanowaniem przepisów prawa powszechnie obowiązującego oraz określonych w oddzielnych przepisach wewnętrznych Grupy PZU, w tym w Strategii ESG, stanowiącej integralną część Strategii Grupy PZU.

1) Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej dotyczącymi sprawozdawczości w zakresie informacji niefinansowych ryzyka transformacji odnoszą się do przejścia gospodarki na niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu. Ryzyka fizyczne obejmują natomiast straty finansowe wynikające z fizycznych skutków zmiany klimatu i obejmują ostre (np. burze, pożary) i długotrwałe (podnoszący się poziom mórz) ryzyko.