Ustawa o finansowaniu społecznościowym przewiduje prace nad procesem wyznaczenia zamiennika stopy WIBOR w postaci nowych stawek wolnych od ryzyka opartych o transakcje O/N (overnight). W lipcu 2022 roku powołana została narodowa grupa robocza, której celem jest przygotowanie harmonogramu działań służących sprawnemu i bezpiecznemu wdrożeniu poszczególnych elementów procesu prowadzącego do zastąpienia wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR nowym wskaźnikiem referencyjnym.

Komitet sterujący narodowej grupy roboczej, na posiedzeniach 25 sierpnia oraz 1 września 2022 roku przeprowadził dyskusję oraz podjął decyzję o wyborze indeksu WIRON (ang. Warsaw Interest Rate Overnight) jako alternatywnego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, którego danymi wejściowymi są informacje reprezentujące transakcje O/N (overnight) zawierane z instytucjami finansowymi oraz dużymi przedsiębiorstwami.

WIRON jest publikowany od początku sierpnia 2022 roku, a docelowo ma się stać kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, który będzie stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie). Administratorem WIRON w rozumieniu rozporządzenia BMR jest spółka GPW Benchmark SA, wpisana do rejestru Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

W toku prac narodowej grupy roboczej dokonano identyfikacji, priorytetyzacji oraz oszacowania czasochłonności zadań wymaganych do realizacji przez uczestników rynku w celu poprawnego i bezpiecznego zastąpienia dotychczas stosowanych wskaźników referencyjnych WIBOR przez nowy wskaźnik.

W 2023 roku planowana jest weryfikacja przesłanek określone w art. 23c ust. 1 Rozporządzenia BMR, będących podstawą do wyznaczenia przez Ministra Finansów w drodze rozporządzenia zamiennika kluczowego wskaźnika referencyjnego WIBOR. Na mocy rozporządzenia ministra finansów zamiennik będzie miał zastosowanie do umów i instrumentów finansowych spełniających przesłanki wskazane w Rozporządzeniu BMR. Rozporządzenie Ministra Finansów zdefiniuje również czynnik korygujący (tzw. „spread”) oraz datę, od której zamiennik będzie stosowany.