Zatwierdzone rozporządzeniem Komisji Europejskiej:

Nazwa standardu/ interpretacji Data wejścia w życie Rozporządzenie zatwierdzające Komentarz
MSSF 17 – Umowy ubezpieczenia 1 stycznia 2023 2021/2036
Celem standardu jest określenie jednolitych zasad rachunkowości dla wszystkich typów umów ubezpieczenia, z uwzględnieniem posiadanych przez ubezpieczyciela umów reasekuracyjnych. Wprowadzenie spójnych zasad wyceny powinno zapewnić porównywalność raportów finansowych pomiędzy jednostkami, państwami i rynkami kapitałowymi.
Nowy standard definiuje jako umowę ubezpieczenia umowę, w której jedna strona przyjmuje znaczące ryzyko ubezpieczeniowe od posiadacza polisy i zobowiązuje się do zrekompensowania posiadaczowi polisy niekorzystnego efektu określonego, niepewnego przyszłego zdarzenia. Definicja ta jest co do zasady spójna z definicją obowiązującą w MSSF 4. Poza zakresem standardu pozostaną m.in. umowy inwestycyjne, gwarancje na produkt, gwarancje kredytowe, obligacje katastroficzne i tzw. pogodowe instrumenty pochodne (umowy, które wymagają płatności w oparciu o czynnik klimatyczny, geologiczny lub inną zmienną fizyczną, która nie jest specyficzna dla strony umowy).
Największy wpływ na wystąpienie różnic względem obowiązującego standardu będą miały:
  • wycena zobowiązań i aktywów z tytułu umów ubezpieczenia, która będzie:
    • oparta o wartość najlepszego oszacowania przyszłych przepływów pieniężnych;
    • uwzględniała wartość pieniądza w czasie;
    • obejmowała korektę ryzyka z tytułu ryzyka niefinansowego;
  • rozpoznawanie spodziewanych zysków dla grupy umów ubezpieczenia w czasie, proporcjonalnie do tzw. jednostek świadczonych usług, odpowiadających poziomowi świadczenia przez zakład ubezpieczeń w poszczególnych okresach sprawozdawczych;
  • rozpoznanie całej spodziewanej straty z tytułu umów ubezpieczenia w momencie, w którym jednostka oceni, że zawarta umowa rodzi obciążenie, co może mieć miejsce na dzień początkowego ujęcia tej umowy lub przy późniejszej wycenie;
  • odrębna (od umów z działalności bezpośredniej) wycena zobowiązań i aktywów z tytułu reasekuracji biernej.
Nowy standard wprowadza nowe zasady wyceny, prezentacji i ujawnień dla umów ubezpieczenia, które wpłyną na kształt sprawozdania Grupy PZU.
W ramach nowego standardu wymagana jest odrębna prezentacja umów reasekuracji biernej oraz umów ubezpieczenia i reasekuracji czynnej. W ramach każdej z tych dwóch grup wymagana jest odrębna prezentacja po stronie aktywów i zobowiązań portfeli w zależności od tego czy suma pozycji bilansowych składających się na wycenę portfela jest aktywem bądź zobowiązaniem netto. Dodatkowo na bilansie prezentowana będzie jedynie zagregowana pozycja aktywów i pasywów z tytułu umów ubezpieczenia bez wyodrębnienia takich pozycji jak należności i zobowiązania składkowe, DAC czy rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe. W rachunku wyników wynik z tytułu ubezpieczeń będzie widoczny w podziale na przychód z tytuł umów ubezpieczenia i koszt z tytułu umów ubezpieczenia oraz wynik z tytułu umów reasekuracji biernej. Elementy takie jak składka przypisana nie będą prezentowane. Standard wymaga także ujawnień ilościowych i jakościowych, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowanych ocen eksperckich i profilu ryzyka jednostki. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące wdrożenia MSSF 17 w Grupie PZU zaprezentowano w punkcie 6.3.
Zmiany do MSR 1 – Prezentacja sprawozdań finansowych 1 stycznia 2023 2022/357 Zgodnie ze zmianami jednostka będzie zobowiązania do ujawnienia istotnych, zamiast znaczących (jak do tej pory), zasad rachunkowości. Zmiana zawiera przykłady identyfikacji istotnych zasad rachunkowości i precyzuje, że zasada rachunkowości może być istotna ze względu na swoją naturę, nawet jeżeli wartości liczbowe są nieistotne. Zasada rachunkowości jest istotna, jeżeli użytkownicy sprawozdania finansowego potrzebują jej do zrozumienia innych istotnych informacji w tym sprawozdaniu. Ujawnianie nieistotnych zasad rachunkowości nie może przesłaniać istotnych zasad rachunkowości.

Zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie Grupy PZU.

Zmiany do MSR 8 – Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów 1 stycznia 2023 2022/357 Zmiany do MSR 8 obejmują:
  • zastąpienie definicji zmiany wartości szacunkowych definicją wartości szacunkowych. Zgodnie z nową definicją wartości szacunkowe to „kwoty pieniężne w sprawozdaniach finansowych, które są objęte niepewnością wyceny”;
  • wyjaśnienie, że zmiana wartości szacunkowej wynikająca z nowych informacji lub nowych wydarzeń nie stanowi korekty błędu. Ponadto skutki zmiany danych wejściowych lub techniki wyceny zastosowanej do ustalenia wartości szacunkowej stanowią zmiany wartości szacunkowych, o ile nie wynikają one z korekty błędów poprzednich okresów;
  • wyjaśnienie, że zmiana wartości szacunkowej może wpłynąć tylko na zysk lub stratę bieżącego okresu lub zysk lub stratę zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych. Skutek zmiany dotyczący bieżącego okresu ujmuje się jako przychód lub koszt bieżącego okresu. Ewentualny wpływ na przyszłe okresy ujmuje się jako przychód lub koszt w przyszłych okresach.

Zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie Grupy PZU.

Zmiana do MSR 12 – Podatek dochodowy 1 stycznia 2023 2022/1392 Zgodnie ze zmianą zwolnienie określone w MSR 12.15b) dotyczące początkowego rozpoznania aktywa bądź rezerwy z tytułu podatku odroczonego nie będzie dotyczyło transakcji, w których powstają zarówno dodatnie, jak i ujemne różnice przejściowe, skutkujące koniecznością rozpoznania jednocześnie aktywa i zobowiązania z tytułu podatku odroczonego (np. w przypadku transakcji leasingu). Zmiana ma zastosowanie do transakcji, które mają miejsce w dniu lub po dniu rozpoczynającym najwcześniejszy okres porównywalny prezentowany w sprawozdaniu finansowym.

Zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie Grupy PZU.

Niezatwierdzone przez Komisję Europejską:

Nazwa standardu/ interpretacji Data wydania przez RMSR Data wejścia w życie
(wg RMSR)
Komentarz
Zmiana do MSR 1 – klasyfikacja zobowiązań jako krótko i długoterminowe 23 stycznia 2020 1 stycznia  2023 Zmiana precyzuje, że przy określaniu prawa do odroczenia realizacji zobowiązania bierze się pod uwagę warunki istniejące na koniec okresu sprawozdawczego, a także, że klasyfikacja nie zależy od intencji lub oczekiwań jednostki co do chęci skorzystania z możliwości odroczenia realizacji zobowiązania.

Zmiany nie będą miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy PZU.

Zmiana do MSSF 16 – Leasing 22 września 2022 1 stycznia 2024 Zmiana wymaga, aby w przypadku wyceny zobowiązań z tytułu leasingu wynikających z leasingu zwrotnego sprzedawca (leasingobiorca) nie ujmował żadnego zysku lub straty związanej z zachowanym prawem do użytkowania.

Zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy PZU.

Podsumowując, Grupa PZU nie przewiduje, aby wprowadzenie powyższych standardów oraz interpretacji (z wyjątkiem MSSF 17) miało istotny wpływ na stosowane przez Grupę PZU zasady rachunkowości.