16 lutego 2023 roku Rzecznik Generalny TSUE („Rzecznik”) wydał opinię odnoszącą się do tego, czy w sytuacji, gdy umowa kredytu zawarta przez bank i konsumenta jest od początku nieważna z powodu zawarcia w niej nieuczciwych warunków umownych, strony oprócz zwrotu pieniędzy zapłaconych w wykonaniu tej umowy (bank – kapitału kredytu, konsument – rat, opłat, prowizji i składek ubezpieczeniowych) oraz odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty, mogą domagać się także jakichkolwiek innych świadczeń.

W powyższej opinii Rzecznika, na gruncie Dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich („Dyrektywa”):

  • roszczenia konsumenta w zakresie domagania się innych świadczeń – nie pozostają w sprzeczności z jej postanowieniami, przy czym do sądu krajowego należy ustalenie, w świetle prawa krajowego, czy konsumenci mają prawo dochodzić tego rodzaju roszczeń oraz jeżeli tak jest, rozstrzygnięcie o ich zasadności;
  • roszczenia banków w zakresie domagania się od konsumenta dodatkowych świadczeń (tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału) – sprzeciwiają się takiej wykładni sądowej prawa krajowego, która przyznawałaby bankom takie roszczenia.

Powyższa opinia nie ma charakteru wiążącego, a wyrok TSUE odnoszący się do powyższego obszaru spodziewany jest najwcześniej w połowie 2023 roku.

Grupa PZU oszacowała rezerwę na ryzyko prawne dotyczące walutowych kredytów hipotecznych w CHF zgodnie z założeniami przedstawionymi w punkcie 48.3, zakładając istotny wzrost liczby spraw spornych w przyszłości oraz negatywny charakter rozstrzygnięć sądowych. W kalkulacji rezerwy Grupa PZU nie uwzględnia pobierania od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Grupa PZU ocenia, iż ewentualne podzielenie przez TSUE w jego rozstrzygnięciu stanowiska Rzecznika wyrażonego w opinii, w przyszłości może wpłynąć na konieczność rewizji założeń związanych z wyliczeniem rezerwy i na dokonywane przez Grupę PZU szacunki w zakresie oczekiwanej liczby pozwów oraz roszczeń (wynagrodzenia) dla kredytobiorcy, które na dzisiaj nie są możliwe do skwantyfikowania.