Opłaty i prowizje nierozliczane według efektywnej stopy procentowej ujmuje się w sposób odzwierciedlający przekazanie przyrzeczonych usług na rzecz klienta w kwocie odzwierciedlającej wynagrodzenie, do którego Grupa PZU jest uprawniona w zamian za te usługi. Przychody prowizyjne rozlicza się liniowo, gdy są one pobierane z góry za czynność niejednorazową lub gdy dotyczą udzielonych kredytów o nieustalonych harmonogramach przyszłych przepływów pieniężnych, dla których nie można ustalić efektywnej stopy procentowej. Do takich prowizji należą m. in. prowizje otrzymywane od kredytów w rachunkach bieżących, kredytów odnawialnych, udzielonych gwarancji i linii kredytowych (na przykład prowizje za przyznanie, podwyższenie lub przedłużenie limitu).
Pozostałe opłaty i prowizje za usługi finansowe niezwiązane bezpośrednio z powstaniem składnika aktywów finansowych rozpoznaje się w oparciu o pięciostopniowy model rozpoznawania przychodów (identyfikacja umowy z klientem, wskazanie poszczególnych zobowiązań zawartych w umowie, ustalenie ceny, alokacja ceny do poszczególnych elementów umowy, rozpoznanie przychodu po spełnieniu warunków związanych z poszczególnymi elementami umowy).
Przychody za usługi zarządzania środkami pieniężnymi, usługi maklerskie, doradztwo inwestycyjne, planowanie finansowe, usługi bankowości inwestycyjnej, usługi zarządzania aktywami oraz marże uzyskane na transakcjach walutowych z klientami, rozpoznaje się w rachunku zysków i strat jednorazowo w momencie wykonania usługi.
Przychody z tytułu zarządzania otwartymi funduszami emerytalnymi oraz przychody i opłaty od funduszy oraz towarzystw funduszy inwestycyjnych rozpoznaje się w trakcie spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia.