Zmiana Statutu PZU należy do kompetencji Walnego Zgromadzenia i wymaga podjęcia uchwały większością trzech czwartych głosów,
zgody Komisji Nadzoru Finansowego w przypadkach wskazanych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej oraz wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Kompetencje ustalenia jednolitego zmienionego tekstu należą do Rady Nadzorczej.
O zmianach Statutu, przyjęciu tekstu jednolitego itp. PZU jako spółka publiczna zobowiązana jest poinformować rynek stosownym raportem bieżącym.
Zmiany wprowadzone do Statutu PZU w 2022 roku
Na podstawie uchwały nr 44/2022 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZU z 29 czerwca 2022 roku w Statucie PZU dokonano następujących zmian mających na celu dostosowanie jego postanowień do zasady 2.11 DPSN 2021:
- Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy m.in. podejmowanie uchwał w sprawach rozpatrzenia i zatwierdzenia corocznego pisemnego sprawozdania Rady Nadzorczej za ubiegły rok obrotowy;
- Do kompetencji Rady Nadzorczej należy m.in. składanie Walnemu Zgromadzeniu corocznego pisemnego sprawozdania Rady Nadzorczej za ubiegły rok obrotowy, uwzględniającego w szczególności wyniki oceny sprawozdania Zarządu z działalności PZU i sprawozdania Zarządu z działalności grupy kapitałowej PZU oraz sprawozdania finansowego PZU i skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej PZU za ubiegły rok obrotowy w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym oraz ocenę wniosków Zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty.
Dzięki wprowadzonym zmianom Rada Nadzorcza PZU będzie sporządzać jedno sprawozdanie, które obejmie elementy określone w DPSN 2021 oraz art. 382 § 3(1) KSH.