Od 2010 roku praktyką Grupy PZU w ramach modelu nadzoru właścicielskiego i współpracy między podmiotami grupy jest zasiadanie przedstawicieli PZU i PZU Życie w radach nadzorczych spółek grupy. Takie rozwiązanie gwarantuje jednolite podejście do standardów zarządczych w kluczowych obszarach funkcjonowania Grupy PZU.
Członkowie Zarządów PZU i PZU Życie zasiadający w organach spółkek zależnych na koniec 2022 roku:
- Prezes Zarządu PZU dr hab. Beata Kozłowska-Chyła była jednocześnie Przewodniczącą Rady Nadzorczej PZU Życie oraz Przewodniczącą Rady Nadzorczej Banku Pekao;
- Członek Zarządu PZU Małgorzata Sadurska była Wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej Banku Pekao, Przewodniczącą Rady Nadzorczej TUW PZUW oraz Członkiem Rady Nadzorczej LINK4;
- Członek Zarządu PZU Życie i Dyrektor Grupy PZU Bartłomiej Litwińczuk był Przewodniczącym Rady Nadzorczej LINK4;
- Członek Zarządu PZU Piotr Nowak był Przewodniczącym Rady Nadzorczej TFI PZU;
- Członek Zarządu PZU i Członek Zarządu PZU Życie Maciej Rapkiewicz był Przewodniczącym Rady Nadzorczej PTE PZU oraz Członkiem Rady Nadzorczej LINK4;
- Członek Zarządu PZU Krzysztof Kozłowski był Przewodniczącym Rady Nadzorczej PZU Zdrowie;
- Członek Zarządu PZU Życie Andrzej Jaworski był Członkiem Rady Nadzorczej PTE PZU oraz Prezesem Zarządu PZU Zdrowie, jest również członkiem Rady Nadzorczej PrJSC IC PZU Ukraine i Rady Nadzorczej PrJSC IC PZU Ukraine Life Insurance;
- Członek Zarządu PZU i Członek Zarządu PZU Życie Ernest Bejda był Przewodniczącym Rady Nadzorczej PZU Centrum Operacji oraz Zastępcą Przewodniczącego Rady Nadzorczej Alior Banku.
Porozumienie o współpracy
Na potrzeby efektywnej współpracy pomiędzy spółkami jednostki dominującej PZU oraz podmiotami zależnymi Grupy PZU funkcjonuje porozumienie o współpracy (od 21 marca 2017).
Objęte jednostki – 27 podmiotów z Grupy Kapitałowej PZU: PZU, PZU Życie, TFI PZU, PZU Zdrowie, PZU Centrum Operacji, PZU Pomoc, TUW PZUW, PTE PZU, LINK4, Ogrodowa – Inwestycje, PZU LAB, Tower Inwestycje, PZU Cash, PZU Finanse, Armatura Kraków, PZU Projekt 01, Tulare Investments, Omicron BIS, Ipsilon, PrJSC IC PZU Ukraine z siedzibą w Kijowie, PrJSC IC PZU Ukraine Life Insurance z siedzibą w Kijowie, LLC SOS Services Ukraine z siedzibą w Kijowie, UAB PZU Lietuva Gyvybes Draudimas z siedzibą w Wilnie, Lietuvos Draudimas AB z siedzibą w Wilnie, PZU Finance AB w likwidacji (publ) z siedzibą w Sztokholmie, AAS BALTA z siedzibą w Rydze, PZU Corporate Member Ltd. z siedzibą w Londynie.
Współpraca w oparciu o przyjęte polityki w obszarze: zakupów, zarządzania ryzykiem, zarządzania IT, audytu wewnętrznego, strategii, projektów, marketingu i zarządzania marką, doradztwa i pomocy prawnej, zarządzania bezpieczeństwem, zarządzania kadrami, komunikacji korporacyjnej, polityki podatkowej, nadzoru korporacyjnego, aktuariatu, rachunkowości, planowania i kontrolingu, compliance, reasekuracji, zarządzania doświadczeniem klientów, obsługi szkód i świadczeń, zrównoważonego rozwoju biznesu (ESG), aktuariatu taryfowego, analizy przebiegu i taryfikacji ubezpieczeń, rozwoju technologii sprzedaży, narzędzi sprzedaży oraz underwritingu pozakomunikacyjnego ubezpieczeń gospodarczych.
Nadzór właścicielski – banki
Na potrzeby współpracy z bankami przyjęto odrębne porozumienia regulujące współpracę i wymianę informacji m.in. w zakresie obowiązków sprawozdawczych i rachunkowości, planowania i kontrolingu, compliance i kontroli wewnętrznej, audytu wewnętrznego, ryzyka, strategii, nadzoru korporacyjnego oraz bezpieczeństwa:
- Porozumienie o współpracy i wymianie informacji z 28 września 2017 roku (zmienione: 2 kwietnia 2020 roku i 3 lipca 2020 roku) zawarte między PZU a Bankiem Pekao;
- Porozumienie o współpracy i wymianie informacji z 19 czerwca 2019 roku (zmienione: 25 września 2020 roku) zawarte między PZU a Alior Bankiem.
W 2023 roku planowane jest rozszerzenie współpracy z Bankami o obszar ESG.
W strukturze organizacyjnej PZU, w ramach jednostek odpowiedzialnych za procesy biznesowe, obowiązują zasady „chińskich murów” (ang. Chinese walls). Służy to zachowaniu tajemnic prawnie chronionych obu przedsiębiorstw i ograniczeniu wymiany wrażliwych informacji o działalności biznesowej banków w Grupie PZU. Chodzi także o zapewnienie odrębności procesów przepływu informacji pozyskiwanych przez PZU jako podmiotu stojącego na czele Grupy PZU dla zachowania zgodności z przepisami o informacjach objętych tajemnicą bankową i innymi tajemnicami prawnie chronionymi.
Z uwagi na odmienny charakter biznesowy podmiotów bankowych i ubezpieczeniowych oraz przepisy sektorowe bezpośrednie zastosowanie w bankach systemu zarządzania ryzykiem funkcjonującego w spółkach ubezpieczeniowych nie było możliwe. Wyzwanie stanowiło dostosowanie procesu, aby realizacja celów Grupy PZU w obszarze zarządzania ryzykiem odbywała się z poszanowaniem regulacji sektora bankowego, niezależności podmiotów w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych oraz równego dostępu do informacji wszystkich akcjonariuszy banków. Dostosowanie nastąpiło przy pełnej współpracy z obydwoma bankami. Apetyt na ryzyko oraz Plany Naprawy w Banku Pekao i Alior Banku są konsultowane z podmiotem dominującym Grupy PZU i opiniowane przez Komitet Ryzyka Grupy PZU. Celem jest zapewnienie zgodności działań banków z planami strategicznymi i celami biznesowymi Grupy PZU oraz zachowanie dopuszczalnego poziomu ryzyka na poziomie całej Grupy. Tak uzgodniony poziom apetytu na ryzyko oraz Plany Naprawy zatwierdzają również Rady Nadzorcze banków.