• 2-25

Ryzyko reputacyjne związane z identyfikowaniem działalności PZU powiązanej z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu lub ryzyko użycia działalności PZU do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, ryzyko braku zgodności związane z niewłaściwym wdrożeniem przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu do procesów biznesowych i operacyjnych oraz brakiem poprawnej ich realizacji.

W PZU Życie jest wyodrębniony właściciel obszaru przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, odpowiedzialny za przebieg całości procesu, monitorowanie jego jakości i efektywności, przestrzeganie obowiązujących procedur wewnętrznych oraz wyznaczenie standardów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w Grupie PZU. Za wdrażanie obowiązków z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu określonych w ustawie AML odpowiada Członek Zarządu nadzorujący obszar bezpieczeństwa w PZU Życie. W ramach obszaru AML funkcjonują: Zespół Analiz Zagrożeń Bezpieczeństwa, który realizuje procesy bieżące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, natomiast standardy działalności oraz proces docelowy, w tym wdrożenie systemu informatycznego jest tworzony w ramach Projektu AML.

Procedury bezpieczeństwa w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w PZU Życie oraz w Grupie PZU, Zasady ochrony pracowników oraz osób powiązanych z PZU Życie wykonujących czynności związane z realizacją niektórych obowiązków z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.

Procedura bezpieczeństwa w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w PZU Życie

W PZU Życie obowiązuje „Procedura bezpieczeństwa w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”, która określa czynności jakie podejmuje Spółka, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi regulacjami oraz zabezpieczyć swoją działalność przed nawiązaniem i utrzymaniem stosunków gospodarczych z podmiotami podejrzewanymi o pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.

Do czynności tych należą między innymi:
  • ocena ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanego z nawiązaniem stosunków gospodarczych lub z transakcjami związanymi z umową ubezpieczenia;
  • stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego (ocena aktualnej sytuacji oraz potencjalnego ryzyka) klienta przed nawiązaniem stosunków gospodarczych oraz uprawnionych przy wypłacie środków z tytułu umowy ubezpieczenia;
  • stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego w zależności od ryzyka klienta, np. wzmocniona ocena aktualnej sytuacji oraz potencjalnego ryzyka dla klientów powiązanych z krajami wysokiego ryzyka czy pełniących eksponowane stanowiska polityczne;
  • analizy klientów i ich transakcji pod kątem identyfikacji podejrzanych transakcji;
  • szkolenia pracowników w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
  • monitorowanie istniejących stosunków gospodarczych.

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w spółkach zależnych

W Grupie PZU obowiązuje procedura grupowa w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. PZU nie podlega przepisom ustawy AML, ale jako podmiot dominujący w Grupie PZU przyjął procedurę grupową i ustanowił standardy w obszarze AML oraz zasady wymiany i ochrony informacji pomiędzy spółkami Grupy, które zabezpieczają działalność Grupy przed procederem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Procedurą objęte są wszystkie instytucje obowiązane (zobowiązane do stosowania ustawy AML) w Grupie PZU zarówno krajowe jak i zagraniczne. Również każda ze spółek wdrożyła własne procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Jednostki Grupy PZU objęte procedurą grupową w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu Grupa PZU
2021 2022
Spółki 19 18
Fundusze inwestycyjne 15 15

Dobre praktyki PZU i PZU Życie

Działania prewencyjne

Szczegółowe informacje dotyczące prewencji i profilaktyki bezpieczeństwa zawiera „Instrukcja prewencji i profilaktyki bezpieczeństwa PZU i PZU Życie”. Obejmuje działania podnoszące świadomość ryzyk bezpieczeństwa w obszarach:

  • bezpieczeństwa informacji;
  • cyberbezpieczeństwa;
  • bezpieczeństwa fizycznego;
  • przeciwdziałania przestępczości;
  • przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
  • ciągłości działania.

Dobre praktyki PZU i PZU Życie

Działania prewencyjne – szkolenia

Świadomość ryzyk jest kluczowym elementem prawidłowego funkcjonowania systemu bezpieczeństwa w spółce, dlatego wszyscy pracownicy i sprzedawcy PZU Życie, jako instytucji obowiązanej, powinni zostać przeszkoleni oraz posiadać aktualną wiedzę o obowiązujących aktach wewnętrznych i innych niezbędnych regulacjach z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dlatego wdrożony został kompleksowy plan szkoleń dla pracowników i współpracowników:

  • dla wszystkich nowo zatrudnionych w PZU Życie pracowników i agentów wyłącznych jest skierowany obowiązkowy e-learning „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu”,
  • pracownicy i agenci z jednostek sprzedaży i obsługi klienta corocznie przechodzą szkolenie odświeżające w ramach szkoleń zawodowych.

Ponadto w 2022, w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy AML, zawartość e-learningu „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu” została zaktualizowana i każdy pracownik PZU Życie został zobligowany do zaliczenia ww. szkolenia.

Za nadzór nad przeszkoleniem odpowiada kierujący komórką lub jednostką organizacyjną, w której zatrudniony jest pracownik. W przypadku pracowników struktur terenowych pionów i sprzedawców współpracujących na zasadzie wyłączności odpowiedzialność ta spoczywa na kierującym komórką organizacyjną centrali nadzorującą daną strukturę.

E-learning „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu” PZU Życie i agenci
2021 2022
Liczba przeszkolonych osób 437 9 601

Komentarz do zmian 2021/2022 – w 2021 szkolenie AML było obowiązkowe tylko dla nowo zatrudnionych pracowników. W 2022 został nałożony obowiązek odświeżenia zaktualizowanego szkolenia dla wszystkich pracowników PZU Życie.